Selekcija zaposlenika (vidi Profesionalna selekcija) trebala bi osigurati stručnjake koji će svojim znanjem, sposobnostima i vještinama (vidi Kompetencije) doprinijeti razvoju organizacije. Iz tog je razloga važno procijeniti profitabilnost te selekcije, odnosno omjer troškova i dobitaka provedene selekcije. Sukladno tome, profitabilnost selekcije, odnosno ekonomska vrijednost odabira osoblja, može se definirati kao financijska dobit od povećane učinkovitosti selekcije. Za procjenu financijske dobiti potrebno je najprije procijeniti novčanu vrijednost jedne standardne devijacije, a budući da je značaj rada u različitim poslovima drugačiji, ta se standardna devijacija može izraziti u odnosu na prosječne plaće u odnosnim poslovima.
Prosječna novčana korist provedene selekcije (po jednom odabraniku godišnje) dobije se kada se od umnoška koeficijenta prognostičke valjanosti selekcijskog postupka, prosječnog standardiziranog predikcijskog rezultata odabranika i novčane vrijednosti jedne standardne devijacije radnog učinka (vidi Radna uspješnost) oduzme cijena selekcijskog postupka po jednom odabraniku. S druge strane, ako se želi procijeniti ukupna korist od selekcijskog programa, množi se prosječna novčana korist od provedene selekcije s brojem primljenih na temelju selekcije i procjenom dužine njihova ostanka u organizaciji. Navedenim se formulama zapravo izražava financijska dobit od primjene selekcijskog postupka, odnosno sama ekonomska vrijednost odabira osoblja. Dodatni izraz koji se veže uz profitabilnost selekcije je i indeks profitabilnosti kojim se procjenjuje jesu li koristi provedene selekcije veće od njenih troškova. Taj se indeks dobije kada se korist provedene selekcije podijeli njezinim troškom te se rezultat pomnoži sa sto kako bi se rezultat mogao izraziti postotkom. Korisnost selekcije se izražava u neto dobiti, odnosno u razlici dobitaka i troškova provedene selekcije od koje se očekuje da bude pozitivna, odnosno da troškovi budu manji od dobitaka.
Korištena literatura:
- De Corte, W. (1994). Utility analysis for the one-cohort selection-retention decision with a probationary period. Journal of Applied Psychology, 79(3), 402.
- Landy, F.J. I Conte, J.M. (2012). Work in the 21st century: An introduction to industrial and organizational psychology (4th edition). Malde, MA: Blackwell Publishing.
- Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: Usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naknada.
Autori: Ana Dujlović i Anamarija Karin