Teorija postavljanja ciljeva

Teorija postavljanja ciljeva je teorija autora Edwina Lockea iz 1981. godine. Teorija pretpostavlja da se ljudi ponašaju razumno i svjesno te da, postavljajući ciljeve koje žele ostvariti, određuju svrhu svog djelovanja. Kako u privatnom, tako i u poslovnom svijetu postavljeni cilj glavni je izvor motivacije koji potiče zaposlenike na ulaganje truda. Postoje tri načina na koje ciljevi mogu utjecati na ponašanje pojedinca, a to su: usmjeravanje pažnje i djelovanja, utjecaj na količinu uložene energije i napora čime se povećava ustrajnost te motivacija razvoja ponašanja potrebnog za postizanje cilja. 

Kako bi cilj povećao radni učinak (vidi Radna uspješnost) u organizaciji važno je da su zaposlenici upoznati s postavljenim ciljem te da ga prihvaćaju kao osobnu želju. Poželjno je da zaposlenici sudjeluju u odabiru ciljeva jer participacija povećava vjerojatnost prihvaćanja zadanog cilja. Također, za proces ostvarenja cilja bitne su i kvalitetne povratne informacije koje zaposlenicima ukazuju na diskrepanciju između trenutnog i željenog stanja ostvarenja cilja čime omogućuju korekcije i poboljšanje procesa koji se provodi. Pokazalo se da zaposlenici, ukoliko prihvaćaju određeni cilj, ulažu više truda u ostvarenje težih i specifičnih ciljeva, nego onih lakših i generaliziranih jer zahtjevnijem izazovu pridaju više pažnje, postaju ustrajniji i efikasniji te im specifičnost cilja pruža uputu o tome što se od njih točno očekuje. Na odnos između cilja i uloženog truda mogu utjecati i drugi faktori poput internalnog lokusa kontrole zaposlenika zbog kojega zaposlenici preuzimaju veću odgovornost za uspjeh pa samim time ulažu i više napora u dostizanje cilja. Primjer primjene navedene teorije u praksi organizacijske psihologije je takozvano Upravljanje pomoću ciljeva koje podrazumijeva navedene karakteristike postavljanja adekvatnog cilja, to jest participativni menadžment uz definirane, specifične ciljeve koje prati odgovarajuća povratna informacija (vidi Upravljanje pomoću ciljeva) s ciljem povećanja motivacije zaposlenika.


Korištena literatura:

  • Buntak, K., Drožđek, I., Kovačić, R. (2013). Materijalna motivacija u funkciji upravljanja ljudskim potencijalima. Tehnički glasnik, 7(1), 56-63.
  • Robbins, S. P., Judge, T. A. (2009). Conceptos de motivacion. Comportamiento organizacional. Decimotercera edicion, Editorial Pearson Prentice Hall. Mexico.
  • Tonković Grabovac, M. (2019). Motivacija u radu. Neobjavljena prezentacija s predavanja. Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu.


Autori: Ana Dujlović i Anamarija Karin