Kadrovska psihologija (eng. Personnel psychology)

Kadrovska ili industrijska psihologija (eng. Personnel) jedna je od tri grane industrijsko-organizacijske psihologije. Međutim, danas se sve više koristi pojam odjel za ljudske potencijale. Vodeći se idejom kako radnici nisu strojevi te da kao ljudska bića pokazuju individualne razlike, neke od glavnih tema kojima se bavi kadrovska psihologija su upravljanje ljudskim potencijalima, regrutiranje i selekcija, izobrazba i razvoj osoblja te procjena radne uspješnosti (vidi Radna uspješnost). Osim kao odjel u organizaciji, termin kadrovska psihologija se odnosi i na područje istraživanja koje proučava psihičke aspekte prilagodbe osobe radu kao i rada čovjeku (npr. motivacija, nesreće na radu, međuljudski odnosi, konstrukcija alata i strojeva prilagođenih čovjeku i dr.).
Za upravljanje ljudskim potencijalima ključna je valjanost predviđanja prilikom procjene osoblja, to jest sposobnost predviđanja budućeg radnog učinka, učenja vezanog uz posao (kao što je količina učenja u programima obuke i razvoja) i drugi kriteriji. Korištenje metoda zapošljavanja s povećanom prediktivnom valjanošću dovodi do značajnog povećanja uspješnosti zaposlenika. Cjelokupan postupak profesionalne selekcije (vidi Profesionalna selekcija) najčešće organizira odjel za ljudske potencijale, koji može imati svoje stručnjake za odabir osoblja, ili ih može angažirati izvana. Iako taj odjel može donijeti konačnu odluku, rukovodstvo je mora potvrditi.   
Nakon što je završen postupak selekcije, novozaposleni radnici moraju savladati specifične vještine te usvojiti nova znanja koja su potrebna za konkretno radno mjesto, a koja nisu pokrivena obrazovnim programima školskog sustava.  Također, stručno usavršavanje potrebno je i iskusnom osoblju. Područje kadrovske psihologije uvažava važnost radnih uvjeta i načina rada, a industrijska izobrazba radnika i supervizora rješava se primjenom dobro utemeljenih obrazovnih praksi i psiholoških načela. U kontekstu odjela za ljudske potencijale, također se analizira monotonija uzrokovana ponavljajućim radom i predlažu se određene metode za utjecanje na njezine učinke.
Iako se kadrovska psihologija i upravljanje ljudskim potencijalima često koriste kao sinonimi, potonje je interdisciplinarno područje i osim psihologije obuhvaća i područje ekonomije, sociologije, antropologije, prava, medicine rada, andragogije, ergonomije i dr.
Korištena literatura: 
  • Ghiselli, E. E., & Brown, C. W. (1948). Personnel and industrial psychology.
  • Schmidt, F. L., & Hunter, J. E. (1998). The validity and utility of selection methods in personnel psychology: Practical and theoretical implications of 85 years of research findings. Psychological bulletin124(2), 262.
  • Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali. Usmjeravnje, odabir i osposobljavanje.
  •  I. Jambrek, I. Ivica Penić, Upravljanje ljudskim potencijalima u poduzećima – ljudski  faktor, motivacija zaposlenika kao najbitniji čimbenici uspješnosti poslovanja poduzeća Zb. Prav. fak. Sveuč. Rij. (1991) v. 29, br. 2, 1181-1206 (2008)

Autori: Nikolina Gojčeta i Karla Matošević Schaller