Testovi senzornih sposobnosti


Senzorne sposobnosti omogućavaju pojedincu dobivanje informacija o okolini i podešavanje položaja prema toj okolini putem sedam osjetila, tj. preko taktilnog, vestibularnog, proprioceptivnog, auditivnog, vizualnog, oralnog i gustativnog sustava. Svako zanimanje traži određeni sklop sposobnosti koje će omogućiti pojedincu brže i lakše usvajanje radnih vještina te bolju produktivnost u poslu. Senzorni testovi ispituju funkcionalne mogućnosti osjetilnih sustava, tj. sposobnosti osjetne detekcije i diskriminacije. Te sposobnosti se mogu testirati na globalnoj razini i na specifičnoj razini za neka područja djelatnosti. Osjetilni sustavi koji su glavni za uspostavljanje dodira pojedinca s radnom okolinom su vid i sluh te se ispituju na sljedeće načine.
Sposobnosti vida:
Oštrina vida- je sposobnst oka da razlikuje sitne detalje i predmete unutar neke strukture. Za ispitivanje ove vrste vida koriste se Snellove tablice ( ploče na kojima su slova i brojeva, a koje se gledaju s određene udaljenosti) i Landoltovi prsteni ( krugovi s prekidom na nekom mjestu). Oštrina vida na blizinu i na daljinu su neovisne pa se ispituju zasebno s obzirom na zahtjeve posla.
Oštrina stereoskopskog vida- je svojstvo dvoočnog vida koje se odnosi na prosuđivanje udaljenosti i percepciju prostornih odnosa, a ispituje se stereoskopom (njime se postiže dojam trodimenzionalnosti).
Širina vidnog polja- je prostor koji zamjećujemo bez pomicanja očiju.
Razlikovanje boja – bitna je za neke poslove npr. u prometu gdje je bitno razlikovati znakove, a ispituje se pomoću pseudoizokromatske tablice (od slično obojenih točaka ucrtani su brojevi koje treba prepoznati).
Postularne karakteristike očiju- odnose se na konvergiranje očiju prema objektu, a tu jevažna  koordinacija očnih mišića. Određeni poslovi imaju veće vidne zahtjeva, a poremećaj u ovom aspektu može dovesti do brzog zamaranja očiju.
Najbolji testovi za ispitivanje vida su oni koji objedinjuju više vidnih karakteristika npr. Ortho-rater koji se najčešće koristi.
Sposobnosti sluha:

Audiotestovima se testira sposobnost radnika da razazna sitne razlike u intonacijama, šumovima, signalima i slično.
Korištena literatura:
  • Fisher, A. G., Murray, E. A., i  Bundy, A. C. (1991). Sensory integration: Theory and practice. F.A. Davis Company, Philadelphia.
  • Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: Usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.

Autori: Marijana Čagalj i Vana Petrić