U današnjem svijetu pojam "sinekura" može se čuti u svakodnevnici. Najčešće se izgovara s negativnom konotacijom te se povezuje s vladajućima. Pojam "sinekura" je nastao prema lat. (beneficium) sine cura, a označava povlasticu odnosno "bez brige". Odnosi se na dobro plaćeno radno mjesto na kojem se bez velike količine rada i zalaganja može omogućiti sebi lagodan život bez puno brige, odnosno označava relativno veliki dohodak s obzirom na količinu utrošenog vremena i rada. Također podrazumijeva i dohodak koji pojedinac stječe bez ikakva rada. Takvu vrstu radnog mjesta i dohodak koji je zasnovan na nikakvom ili minimalnom radu stječu ljudi koji nemaju potrebne stručne sposobnosti za obavljanje istog. No, ono što karakterizira te pojedince je inzistiranje na svojim pravima iz određenih političkih zasluga te održavanje dobrih veza s vladajućim krugovima.
Kroz povijest sinekura se učestalo javljala u britanskim državnim službama i kućanstvima gdje su neki uredi nakon proteka vremena postali sinekure i bili zadržani samo kao nagrada političkih službi ili kako bi se osigurala glasačka moć u parlamentu. Prevladavali su do 18. stoljeća, a postupno su ukidani statutima tijekom tog i sljedećih stoljeća. Danas je samo nekolicina sinekura, većina postojećih nalazi se upravo u Ujedinjenom Kraljevstvu, poput prvog državnog tajnika (First Secretary of State) što podrazumijeva radno mjesto nad svim ostalim državnim tajnicima u smislu kabinetskog ranga (sjedi u vladi), ali nema nikakve posebne ovlasti koje su mu dodijeljene u odnosu na ostale državne tajnike. U tom slučaju kada nijedan zamjenik premijera nije na dužnosti taj je položaj drugi u vladi, a kada nema ni njega ulogu preuzme ministar financija. Sinekure se još pojavljuju u Kanadi i Australiji, u manjem broju te su isto vezane za političke pozicije.
Korištena literatura:
- First Secretary of State. Pribavljeno 23.4.2019. s adrese https://www.gov.uk/government/ministers/first-secretary-of-state.
- Sinecure (2019). Pribavljeno 23.4.2019. s adrese https://thereaderwiki.com/en/Sinecure#cite_note-2.
- Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: Usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.
- Zakonodavstvo Ujedinjenog Kraljevstva. Ecclesiastical Commissioners Act 1840. Pribavljeno 23.4.2019. s adrese https://www.legislation.gov.uk/ukpga/Vict/3-4/113/enacted?view=plain.
Autori: Bruna Bebić i Marina Deljac