Tracey i Rounds predložili su sferni model interesa po uzoru na Hollandov model (vidi Hollandova teorija interesa) s obzirom da nijedan drugi alternativni model nije bio prihvaćen zadnja dva desetljeća. Sferni model interesa pretpostavlja postojanje 18 tipova profesionalnih interesa te dodaje dimenziju Prestiža, koja pruža detaljnije mjerenje interesa. Prestiž predstavlja sklonost pojedinca da odgovorno prihvati radne zadatke, poslove i obaveze te odabire prestižnija zanimanja. Osim dodane dimenzije, sferni model razlikuje se od Hollandovog i prema razini obrazovanja, odgovornosti i statusa koje pojedinac u radu želi ostvariti. Primjerice, osim što možemo Hollandovim modelom utvrditi koja socijalna zanimanja se više sviđaju nekim osobama, sfernim modelom možemo saznati je li neka grupa socijalnih zanimanja visokog, srednjeg ili niskog prestiža.
Uz Prestiž, postoje još dvije osnovne dimenzije interesa, a to su Ljudi-stvari i Podaci-ideje. Dimenzija Ljudi-stvari odnosi se na poticaj pojedinca da se bavi ljudima u području rada no ne bi trebao manipulirati stvarima i strojevima. Pojedinac bi se u svom radu trebao pažljivo baviti i podacima postojećim pravilima te izbjegavati da sam kreira nova, što opisuje dimenzija Podaci-ideje. Navedene tri dimenzije najbolje su prikazane krugovima u kojima je svrstano 18 tipova interesa (Slika 1.), a za koje je utvrđena visoka strukturalna valjanost. Sva dosadašnja istraživanja potvrdila su kroskulturalnu univerzalnost sfernog modela dok su neka utvrdila spolnu i dobnu univerzalnost.
8 tipova interesa na rubu krugova odnosi se na različita područja djelatnosti, umjerene razine prestiža, a to su Društveno funkcioniranje, Upravljanje, Računovodstvo i financije, Elektrotehnika, Mehanika i instalacije, Prirodopis, Umjetnost, te Poučavanje i odgajanje. Na gornjem dijelu kruga nalazi se pet tipova interesa visoke razine prestiža: Društvene znanosti, Poslovni sustavi, Financijske analize, Prirodne znanosti te Utjecaj. Utjecaj se smatra najprestižnijim tipom interesa. Na donjem dijelu kruga je pet tipova interesa niske razine prestiža, a to su: Kontrola kvalitete, Osobne usluge, Gradnja i popravci, Osnovne usluge te Fizički rad.
Slika 1. Sferna struktura interesa: položaj 18 tipova interesa (preuzeto iz: Šverko, I. i Hedrih, V. 2010)
Korištena literatura:
- Šverko, I. (2008). Spherical model of interests in Croatia. Journal of Vocational Behavior, 72, 14-24.
- Šverko, I. i Hedrih, V. (2010). Evaluacija sfernog i heksagonalnog modela strukture interesa u hrvatskim i srpskim uzorcima. Suvremena psihologija, 13, 47-62.
- Tracey, T. J. G. (1997). The structure of interests and self-efficiency expectations: An expanded examination of the spherical model of interests. Journal of Counseling Psychology, 44(1), 32-43.
Autori: Teo Balen i Elena Bračun