Nepoželjno organizacijsko ponašanje

Nepoželjno organizacijsko ponašanje predstavlja ono ponašanje koje je namjerno, a orijentirano je na znatno kršenje bilo kojih postavljenih organizacijskih normi što izravno narušava dobrobit same organizacije u okviru njezinih interesa, reputacije, financija, te samih zaposlenika u pogledu njihovog zdravlja, kvalitete rada, produktivnosti i učinkovitosti. Iako se jednostavno može gledati kao generalni pojam koji obuhvaća sva ponašanja koja dijele karakteristiku voljnosti, razna nepoželjna organizacijska ponašanja mogu se kategorizirati pa mogu biti usmjerena na samu organizaciju, što se naziva organizacijska devijantnost i na pojedince koji su u svezi s organizacijom što se naziva interpersonalna devijantnost. 
Organizacijska devijantnost specifično može biti usmjerena na imovinu organizacije, kao što su na primjer krađe, oštećenje imovine tvrtke i zloupotreba resursa, i na produktivnost u smislu ponašanja poput izostanaka s posla, dugih pauza i usporenog rada. Interpersonalna devijantnost u organizaciji očituje se u verbalnom zlostavljanju, ogovaranju i okrivljavanju drugih za vlastite pogreške i slično. Osim po predmetu prema kojem je ponašanje usmjereno, nepoželjna organizacijska ponašanja vidljivo se razlikuju i po težini od nekih lakših pa do nekih težih. 
Nepoželjno organizacijsko ponašanje povezuje se s faktorima ličnosti poput savjesnosti i ugodnosti, ali za njegovo iskazivanje važnu ulogu igraju i situacijske odrednice koje ponašanje omogućuju, osjećaj nepravde i potrebe pojedinca, s tim da takvo ponašanje više proizlazi iz trenutnog neprijateljstva i iskustva nepravde nego stabilnih osobina ličnosti.


Korištena literatura:

  • Gruys, M. L. i Sackett, P. R. (2003). Investigating the Dimensionality of Counterproductive Work Behavior. International Journal of selection and assessment, 11(1), 30-42.
  • Landy, F. J. i Conte, J. M. (2013). Work in 21st century: An introduction to industrial and organizational psychology (4th edition). Hoboken: Wiley.
  • Makhdoom, I. F., Mehmood, B. i Atta, M. (2017). Mediating Role of Job Burnout for the Relationship od Perceived Organizational Politics and Counterproductive Work Behaviors Among School Teachers. Journal of Behavioral Sciences, 27(2), 149-164.
  • Tomšić, A., Jerneić, Ž. i Tonković Grabovac, M. (2014). Razvoj upitnika nepoželjnog organizacijskog ponašanja za studentsku populaciju. Suvremena psihologija, 17(1), 5-20.


Autori: Katarina Jonjić, Pavla Užarević