Nasilje na poslu

Nasilje na poslu obuhvaća bilo kakav oblik zlostavljanja koji je povezan uz posao. Zlostavljanje na radu može biti jednokratno ili višekratno postupanje među suradnicima ili nadređenim, među nadređenim i podređenim ili od trećih osoba s kojima radnik ili radnica dolazi u doticaj u obavljanju svojih poslova (npr. pljačka, nezadovoljni klijenti…). Postoje tri glavne kategorije nasilja na poslu: psihičko, fizičko i spolno nasilje. 
Psihičko zlostavljanje (eng. mobbing) je zlostavljanje koje predstavlja nedopustiv način izravnog ili neizravnog ponašanja na radnome mjestu. Sastoji od učestalog ponašanja počinitelja kojima se ugrožava dostojanstvo, čast i ugled osobe. 
Fizičko zlostavljanje predstavlja svaki fizički napad na radnika/radnicu, neovisno o tome je li nastupila tjelesna ozljeda, koje je uzrokovalo strah ili neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje za radnika/radnicu. 
Spolno zlostavljanje je svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje spolne naravi koje ima za cilj povredu dostojanstva radnika/radnice, a uzrokuje strah ili neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje. 

Nasilje na radu predstavlja ozbiljan problem za velik broj radnika diljem svijeta. Istraživanja kažu da oko 30% radne snage u razvijenim zemljama, a možda čak i veći udio u nedavno industrijaliziranim zemljama i zemalja u razvoju, pate od stresa povezanog s radom, a čini se i da je ta brojka u porastu. Iako je broj onih koji su izravno izloženi fizičkim napadima i dalje relativno nizak, svejedno i dalje postoje zaposlenici koji se susreću s takvom vrstom nasilja. Primjerice, radnici u uslužnim djelatnostima, kao što su maloprodaja i zdravstvena zaštita, su u najvećem riziku od tjelesnih napada dok su taksisti i policajci najranjivija skupina što se tiče ubojstava. Izlaganje bilo kojem obliku nasilja na poslu ima negativne posljedice za pojedince, organizacije i društvo u cjelini. Za pojedince, ovi problemi se vide po oštećenju tjelesnog i mentalnog zdravlja, a u nekim slučajevima i s dugotrajnim traumatskim posljedicama (PTSP). Također, nasilje na poslu negativno utječe i na zadovoljstvo poslom te predanosti poslu. 
Za organizaciju, stres i nasilje dovode do porasta broja bolovanja, povećane stope izmjenjivanja  zaposlenika i smanjene produktivnosti. Oni koji su direktno zastrašivani i uznemiravani mogu tužiti organizaciju koja bi mogla platiti kaznu. Što se tiče društva općenito, stres i nasilje na radu dovode do povećanog pritiska na društvene usluge i dobrobit, osobito u onim slučajevima gdje žrtve ostanu nezaposlene ili koje se moraju povući zbog bolesti.




Korištena literatura:

  • Koić, E., Mustajbegović, J., & Ivezić, S. Š. (2007). Zlostavljanje na poslu–mobing: preporuke za postupanje zdravstvene službe. Medix: specijalizirani medicinski dvomjesečnik13(71), 107-110.
  • Hoel, H., Sparks, K., & Cooper, C. L. (2001). The cost of violence/stress at work and the benefits of a violence/stress-free working environment. Geneva: International Labour Organization81.

Autori: Maja Grgurić, Sara Strejček, Marko Šplichal