Ergonomijska psihologija

Ergonomijska psihologija je znanstvena disciplina u kojoj se koriste spoznaje iz različitih polja psihologije, inženjerstva i ergonomije u svrhu bolje prilagodbe radne opreme i radne okoline čovjekovim psihofiziološkim karakteristikama s ciljem da se maksimizira radni učinak te sigurnost na radnom mjestu.
Kao i svakoj grani psihologije, u središtu interesa ergonomijske psihologije je čovjek, odnosno osobine čovjeka vezane uz fizički ili mentalni rad. Svrha ergonomijske psihologije je prilagoditi radnu okolinu i radne alate tim čovjekovim osobinama. Rezultati ovakve prilagodbe rada čovjeku trebali bi se očitovati u eliminaciji ili smanjenju nepoželjnih faktora u procesu rada, koji nastaju isključivo zbog loše oblikovane radne okoline, kao što su nepotrebni umor, slaba produktivnost, nesreće, ozljede i pogreške, poteškoće u korištenju alata i upravljanju sustavom, apatija, nezadovoljstvo poslom i slab radni moral.
Neki od ključnih konstrukata ovog područja preklapaju se s onima iz područja kognitivne psihologije i biološke psihologije, kao naprimjer: elementi funkcioniranja mozga, primanje informacija, pamćenje, pozornost, učenje, percepcija, rješavanje problema, kreativnost, percepcija vida, percpecija zvuka, psihološki aspekti buke. Nadalje, bitne spoznaje za ovo područje dolaze iz anatomije, medicine i ergonomije u aspektima čovjekovih fizioloških osobina kao što su: kontrola pokreta, refleski, motoričke sposobnosti, mišićni rad, dimenzije  šake, kutovi rotacije zglobova, razlike u tjelesnim dimenzijama. Pojmovi i teme iz primjenjene psihologije, preciznije psihologije rada kao što su: mjerenje radnog učinka, stres na poslu, umor, dosada na poslu, radni sati, rad u smjenama, također su neizostavni konstrukti u ergonomijskoj psihologiji. Pri istraživanju navedenih karakteristika čovjeka bitnih za rad, ergonomijska psihologija koristi psihološku metodologiju koja uključuje eksperimentalna istraživanja i primarno kvantitativne metode odnosno testove i upitnike.
Socijalna važnost ergonomijske psihologije očituje se u rješavanju važnih problema vezanih uz sigurnost, zdravlje, udobnost i efikasnost rada. Mnoge nesreće na poslu, u kući, u prometu i katastrofe velikih razmjera poput zrakoplovnih nesreća, potapanja brodova i nesreća u pogonima, često se pripisuju ljudskom faktoru, pogrešci radnika, osobe koja upravlja sustavom. No, analizom ovakvih nesreća došlo se do uvida kako su one zapravo posljedica loše oblikovanog sustava, odnosno nedovoljne prilagodbe sustava čovjeku. Vjerojatnost nesreće smanjuje se ako se pri oblikovanju radne i svakodnevne okoline uzmu u obzir načela oblikovanja ergonomijske psihologije.
Zanimljivo, interdisciplinarno područje koje se razvija paralelno s tehnološkim napretkom civilizacije, spoznajama iz kognitivne psihologije, biološke psihologije, eksperimentalne psihologije, psihologije rada, medicine, ergonomije, ekonomije, zahtjevima tržišta rada i mnogim drugim okolnostima koje zahtijevaju stalnu prilagodbu rada čovjeku kako bi rad na globalnoj razini bio što sigurniji, učinkovitiji te ugodniji za radnika.



Korištena literatura:

  • Kroemer, K. H., Grandjean, E., Manenica, I., & Shaw-Manenica, S. (2000). Prilagođavanje rada čovjeku: Ergonomski priručnik. Jastrebarsko: Naklada Slap.
  • Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: Usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.


Autori: Ivo Salihi, Valentino Vlahović