Radna kušnja (eng. work sample) je postupak u kojem se od ispitanika zahtjeva da izvede, u strogo standardiziranim uvjetima, uzorak radnih operacija koje se izvode i inače u stvarnom poslu. Kandidatov zadatak je riješiti problem s kojim će se svakodnevno susretati na tom poslu. Zapravo predstavlja izravnu provjeru radnog umjeća za razliku od drugih metoda, primjerice testova stručnog znanja, koji ispituju znanje potrebno u određenom poslu. Ovakva vrsta testiranja omogućuje poslodavcu direktan uvid u kompetencije i sposobnosti kandidata za rad na tom konkretnom radnom mjestu. Radna kušnja se, osim u stvarnom radnom okruženju, može provoditi i u izdvojenim prostorijama i uz simuliranu opremu. Najvažnije je da je uzorak odabran za izvođenje radnih operacija reprezentativan za čitav posao. Postupak provođenja i mjerenje uratka treba biti strogo standardiziran. U tu svrhu određuju se norme za mjerenje vrijednosti individualnog rezultata. Postupkom radne kušnje najčešće se provodi selekcija za rutinske poslove, međutim ovi postupci bi se mogli razviti za gotovo svaki posao. Uspješno se koristi kod biranja uredskog osoblja i različitih radnika u proizvodnji (npr. mehaničari, električari, šivači, zidari...).Radna kušnja, kao i svaka druga metoda, ima određene nedostatke. Budući da za svaki posao treba razviti poseban postupak, radne kušnje su skupe. Također, postupak zahtjeva individualno ispitivanje kandidata. Ipak, iskustva primjene ove metode su odlična i pokazano je da se isplati uložiti u njenu primjenu i razvoj. Istraživanja su pokazala da je radna kušnja, uz testove kognitivnih sposobnosti, najbolji prediktor budućeg radnog uspjeha. Radna kušnja u tom smislu nadmašuje testove stručnih znanja i ima bolju prognostičku valjanost. Isto tako, bitna je činjenica da je postupak objektivan i najčešće se koristi stvarna radna oprema. Uz poznavanje osnovnih načela standardizacije i malo domišljatosti, ova se metoda može koristiti pri selekciji za gotovo svaki posao. Na temelju svih iznesenih činjenica, zaključuje se da je stupanj sadržajne podudarnosti između selekcijskog postupka i radne aktivnosti presudna odlika dobrog prediktora.
Korištena literatura:
- Lance, C. E., Johnson, C. D., Douthitt, S. S., Bennett Jr, W., & Harville, D. L. (2000). Good news: Work sample administrators' global performance judgments are (about) as valid as we've suspected. Human Performance, 13(3), 253-277 .
- Petz, B. (1987). Psihologija rada. Zagreb: Školska knjiga.
- Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali. Usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.
- Urden, L. D., & Roode, J. L. (1997). Work sampling: a decision-making tool for determining resources and work redesign. Journal of Nursing Administration, 27(9), 34-41.
Autori: Maja Đuras, Mirna Zebec