Prosudbeno središte

Prosudbeno središte je selekcijska metoda koja se sastoji od nekoliko evaluacija potencijalnog zaposlenika ili rukovoditelja od strane više stručnjaka, od kojih je obično jedan psiholog. Evaluacije obično funkcioniraju po principu grupnih rasprava o različitim temama koje su usko vezane uz radne zadatke i potencijalne izazovne situacije na poslu.Ovaj postupak najprije su koristile njemačke oružane snage pri izboru časnika, zatim Saveznici u Drugom svjetskom ratu, dok se danas najviše koristi američkim i britanskim tvrtkama.Prosudbeno središte koristi se za više funkcija, uključujući odabir novih zaposlenika, unaprjeđenje trenutnih ili za odabir stručnih rukovoditelja. Omogućuje kandidatima da se pokažu u najboljem svjetlu pred potencijalnim poslodavcima na način da demonstriraju svoju uspješnost u potencijalnom radnom kontekstu.Prosudbeno središte sadrži razne selekcijske metode, a najčešće su to situacijski testovi, intervjui i različiti psihologijski testovi. Veći dio evaluacije potencijalnog zaposlenika se odvija u grupi. Grupna se evaluacija najčešće sastoji od niza potencijalnih zadataka i izazova koje zaposlenik na određenoj poziciji treba moći riješiti u suradnji s kolegama. Pojedinačne se evaluacije provode kroz intervjue i testiranja sposobnosti, ličnosti te stručnih znanja. Važan dio čine i situacijski testovi koji od potencijalnog zaposlenika zahtijevaju da pokaže sve što zna i može pred stručnjacima koji ga evaluiraju. Postoje dvije vrste situacijskih testova. Jedna vrsta su problemski zadaci koji većinom simuliraju posao rukovoditelja, dok druga vrsta uključuje grupnu raspravu gdje sudionici raspravljaju o nekom poslovnom problemu, uz promatranje opažača.  Od ostalih metoda, ponekad se koriste izlaganje stručnih prezentacija (individualno ili u grupi), analiza problema i slično.Konačno se svi rezultati sagledaju, a prosudbeni tim prosuđuje kandidate u različitim dimenzijama kao što su: administrativna sposobnost, interpersonalne vještine, intelektualna sposobnost, sposobnost odlučivanja, otpornost na stres, radu usmjerena motivacija i druge.Poslodavci koji provode selekciju pomoću metode prosudbenog središta su dužni svim kandidatima koji su toj metodi pristupili omogućiti povratnu informaciju o njihovim sposobnostima, znanjima i ostalim činiteljima koji ih čine pogodnima ili nepogodnima za određeno radno mjesto. Stoga ova selekcijska metoda ima visoku pojavnu valjanost. Nedostatak ove selekcijske metode jest visoka cijena provedbe, dok podaci o prognostičkoj valjanosti nisu impresivni. 


Korištena literatura:

  • HR Guide to the Internet: Personell Selection: Methods: Assessment Centers (2000).  Pribavljeno 08.05.2018. s adresehttp://www.hr-guide.com/data/G318.htm
  •  Landy, F. J. i Conte, J. M. (2013). Work in the 21st Century: An Introduction to Industrial and Organizational Psychology (4th edition). Hoboken: Wiley and Sons, Inc.
  •  Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: usmjeravanje, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.

Autori: Vedrana Adamek, Karolina Kamenar