Analiza posla

Analiza posla jedna je od temeljnih metoda psihologije rada. To je metoda sustavnog upoznavanja sadržaja i uvjeta rada. Ima brojne namjene, a najčešće se koristi kao prvi korak u pripremi selekcijskih programa. Ovoj metodi je glavna svrha pružiti odgovor budućem radniku (kandidatu) koje su to osobine o kojima ovisi uspjeh u određenom poslu. 
Postupak analize posla uključuje dva koraka. Prvi je korak prikupljanje i sređivanje osnovnih činjenica o poslu radi dobivanja objektivnog opisa posla. U prvom se koraku koristi nekoliko metoda i izvora informacija: sustavno opažanje radne aktivnosti i okolnosti rada, usmjereni intervju s izvršiteljima i drugim upućenim osobama, analiza kritičnih događaja u poslu te analiza postojeće tehničke, zdravstevene i kadrovske dokumentacije o poslu. Njihovim kombiniranjem se dobiva cjelovit i objektivan opis posla što omogućuje drugi korak analize posla. 
Drugi korak je prosudba psihofizioloških zahtijeva posla (tj. osobina koje su potrebne za uspješan rad). U drugom se koraku interpretiraju podaci koji opisuju određeni posao i prosuđuje koje su to sposobnosti, znanja, vještina i osobine ličnosti koje posao zahtjeva. 
Osim glavne, analiza posla ima i dvije dodatne svrhe. Prvo, ona je izvor informacija o prirodi i zahtjevima posla koje je potrebno pružiti zainteresiranim kandidatima već u fazi regrutiranja i predselekcije, čime se pomaže u smanjenju njihovih nerealnih očekivanja, koje bi mogle imati neželjene motivacijske posljedice. Drugo, analiza posla pomaže ustanovljenju kriterija radne uspješnosti koji su potrebni pri validaciji selekcijskog programa.


Korištena literatura:

  • Buntak, K., Sesar, V., Vršić, M. (2013). Analiza i oblikovanje radnog mjesta. Tehnički glasnik, 7(3), 311-315.
  • Šverko, B. (2012). Ljudski potencijali: usmjeravnja, odabir i osposobljavanje. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.

Autori: Dorotea Ivana Horvat, Anamarija Vučković